piątek, 16 marca 2018

20 RAD DLA KAŻDEJ AU PAIR

Wracam po małej nieobecności z dwudziestoma radami dla każdej au pair (i tej przyszłej i tej obecnej 😁 ). Mam nadzieję, że się przydadzą! W ramach wyjaśnienia dlaczego zniknęłam - mój komputer umarł śmiercią naturalną, a bez niego pisanie bloga to nie to samo. W końcu jednak pogodziłam się z jego brakiem i zapraszam na pierwszy post z telefonu 😂

Po 8 miesiącach mieszkania w USA, na pytanie "jak żyć?", odpowiadam..

☆20 rad dla au pair☆

#1 ZWIEDZAJ, ZWIEDZAJ I JESZCZE RAZ ZWIEDZAJ!

Jesteś tutaj właśnie po to, żeby odkrywać Stany. Postaraj się przynajmniej raz w tygodniu zobaczyć coś nowego. Mogą to być znane lub mniej znane miasta, parki, teatry, zakątki miejsca, w którym mieszkasz, albo odległe loty na drugi koniec kraju:) Wybierz coś co lubisz i spędź swój czas w ciekawy sposób! A co jeśli nie jesteś fanką podróżowania i kochasz zakupy? Może warto poszukać nowych sklepów/centrów handlowych, zamiast codziennie chodzić do tego samego? Nudzą Cię oklepane atrakcje turystyczne? W każdym miejscu możesz znaleźć coś ciekawego! Może kadr z ulubionego serialu? Albo restauracja z kuchnią, której jeszcze nigdy nie próbowałaś? A może lekcje tańca? Zastanów się co lubisz i w drogę!

#2 OSZCZĘDZAJ $$

Większość dziewczyn w pierwszym tygodniu rusza na zakupy i wydaje fortunę na niepotrzebne rzeczy :) Takie zachłyśnięcie się Ameryką widziałam już mnóstwo razy i sama padłam jego ofiarą! Teraz, kiedy liczę każdego dolara wydaje mi się to kompletnie niedorzeczne, ale wtedy miałam w głowie "muszę się bawić za pierwszą wypłatę". Jak temu zapobiec, a jednocześnie mieć możliwość korzystania z życia? Wystarczy od samego początku odkładać pieniądze (najlepiej na innym koncie/ w innej skarpecie). Jeśli z każdej wypłaty odłożysz $50, wciąż zostanie Ci $145,97 do wydania tygodniowo i spokojnie dasz radę spędzić fajny weekend lub kupić coś ładnego :) A co w tej metodzie jest najlepsze? Pod koniec roku odkryjesz, że na koncie oszczędnościowym czeka na Ciebie $2600 :)!

#3 OTACZAJ SIĘ POZYTYWNYMI LUDŹMI

Kiedy zmieniasz środowisko, jesteś daleko od przyjaciół i rodziny, ostatnie czego Ci potrzeba, to marudząca koleżanka.. Znacznie łatwiej jest spędzać czas z radosnymi osobami, wtedy sami stajemy się radośniejsi! Au pair year to doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości, zadbaj o to, aby były one warte utrzymania po programie ;)

#4 NIE DAJ SIĘ!

Program au pair przynosi mnóstwo korzyści i możliwości, ale czasami trzeba o nie zawalczyć! Hości, nawet Ci najlepsi, często naginają zasady programu na swoją korzyść.. Co w takiej sytuacji zrobić? Przecież nie jest jeszcze tak źle, żeby decydować się na remach, może uda się jakoś wytrzymać do końca roku.. Nie! Nie pozwólcie innym na wykorzystywanie waszych dobrych chęci. Uprzejmie, ale stanowczo porozmawiajcie z hostami. Amerykanie komunikują się bardzo otwarcie, jasno mówią co im nie odpowiada i czego oczekują. Warto się tego od nich nauczyć.
Zdajcie sobie sprawę, że tutaj wszystko zależy od was samych i walczcie o swoje. Jeśli macie do załatwienia sprawę w urzędzie, kierujcie się tą samą zasadą, zadawajcie pytania i oczekujcie odpowiedzi. A jeśli z powodu braków językowych czujesz się niepewnie.. ZMIEŃ MYŚLENIE, praca pani na infolinii polega na rozwiązaniu Twojego problemu nawet jeśli będzie musiała powtórzyć 5 razy i coś dodatkowo wytłumaczyć. Warto również wytłumaczyć jej, że dopiero przyjechałaś i prosisz o cierpliwość. Uprzejmie i stanowczo! :)

#5 SZUKAJ WŁASNEJ ŚCIEŻKI

Warto inspirować się poradami z przewodników i internetu, ale najbardziej cieszy piękne miejsce odnalezione przypadkiem. Szukaj swoich miejsc nie tylko w trakcie podróży, ale również rozglądając się za nowym hobby czy kursem w koledżu. Zdecydowanie łatwiej pójść tam gdzie ktoś już był i zorganizuje wszystko za Ciebie. Dobrze, pójdź a potem poszukaj sama i sięgnij po więcej!

#6 PLANUJ

Nieprawdopodobne, że rok może być jednocześnie długi i krótki! Po co planować? Żeby nie marnować czasu i pieniędzy. Bardzo często planując zakup np. prezentu dla host dziecka albo biletu lotniczego możemy sporo zaoszczędzić. Planując mamy też poczucie, że warto wstać z łóżka i zrealizować plan :)
Polecam wszystkim planowanie!

#7 BĄDŹ SPONTANICZNA

Plan nie wypalił? Pojawiła się okazja na zobaczenie czegoś fajnego/ podróż/ koncert? Nie zastanawiaj się, bądź proaktywna i baw się dobrze!

#8 SŁUCHAJ SERCA I ROZUMU

Kiedy pojawiają się nowe sytuacje, wymagają nowych decyzji :) Jak je podjąć? Zawsze idź za tym co podpowiada Ci serce, rób to co lubisz i bądź szczęściwa! Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, weź głęboki oddech i posłuchaj co podpowiada rozum, może podsunie jakieś ciekawe rozwiązanie, które zostanie zaakceptowane również przez serce!

#9 KORZYSTAJ, CZERP, UCZ SIĘ!

Ameryka to kraj pełen możliwości, poznając tą kulturę, ucząc się języka, radząc sobie w różnych sytuacjach- podnosisz swoje kompetencje, pogłębiasz umiejętności i stajesz się bardzo atrakcyjna dla przyszłych pracodawców. Korzystając z pobytu tutaj świadomie, rozwijając się i obserwując, masz ogromną szansę na sukces w przyszłości! Poważnie! :) Niewiele młodych osób na rynku pracy może się pochwalić umiejętnościami, które Ty zdobędziesz w rok!

#10 ZAPISUJ SWOJE PRZYGODY

Nie ważne czy na blogu, w pamiętniku czy na zdjęciach. Zawsze dobrze jest wrócić wspomnieniami do przygód z tego szalonego czasu.

#11 NIE BÓJ SIĘ

Strach ma wielkie oczy! Nie trać czasu na strach przed nieznanym, językiem, rozmową, sięganiem po więcej, szukanie swojej drogi w życiu. Nie ma co się rozpisywać, poprostu zostaw strach w tyle i żyj :)

#12 PAMIĘTAJ O UŚMIECHU

Od zawsze wiadomo, że radośni ludzie mają łatwiej w życiu. Każdy chętnie Ci pomoże, wybaczy drobny błąd, łatwiej nawiążesz nowe kontakty. Bez uśmiechu nie ruszaj się z domu, a gwarantuję, że poczujesz się lepiej i będziesz w pełni cieszyć się swoją przygodą! (Ku przestrodze- nie myl uśmiechu z fake smile, nie ma nic gorszego od bycia sztucznym!)

#13 SZANUJ INNYCH I ICH KULTURĘ

Zdarza się czasami tak, że różnice kulturowe bywają irytujące.. Staraj się podchodzić do tego wyrozumiale i pozytywnie (Twoje nawyki też czasami irytują innych). Poznawaj i szanuj kulturę innych. I nie narzucaj im swojej, a dziel się nią.

#14 DBAJ O RELACJĘ Z HOST RODZINKĄ

Na początku au pairki poświęcają rodzince czas, chcą zrobić dobre wrażenie, ale po kilku miesiącach nowe doświadczenia, przyjaciele, czy hobby zajmują cały wolny czas. Postaraj się w tym bałaganie, znaleźć choć 5 minut, na poplotkowanie z hostami. Nie oczekuj, że będziesz członkiem rodziny zachowując się jak obca osoba.

#15 TRAJTUJ INNYCH TAK, JAK CHCESZ BYĆ TRAKTOWANA

Tutaj niewiele trzeba wyjaśniać :) dobro zawsze wraca..

#16 NIE ZAPOMINAJ O TYCH, KTÓRZY ZOSTALI W POLSCE

Nie da się codziennie dzwonić do rodziny i znajomych, ale da się o nich pamiętać raz w tygodniu/miesiącu. Często na grupie au pair ktoś lamentuje, że nie może się odnaleźć po powrocie. Olewając polskich znajomych, spodziewaj się, że oni zrobią to samo.

#17 KORZYSTAJ Z WIEDZY STARSZYCH KOLEŻANEK

Au pair z dłuższym stażem to skarbnica wiedzy! Mogą rozwiązać nawet najbardziej problematyczny problem :D Powiedzą Ci gdzie przyjmyje darmowy lekarz, jak załatwić kartę kredytową i jaka restauracja oferuje najlepsze jedzenie w mieście!

#18 ZNAJDŹ CZAS DLA SIEBIE

Program au pair, jest bardzo intensywnym czasem. Poznajesz nowych ludzi i miejsca, utrzymujesz kontakt ze starymi znajomymi, ćwiczysz język, chodzisz do koledżu.. gdzie w tym wszystkim chwila dla siebie? Pamiętaj, że każdy, nawet au pair😂 potrzebuje odrobiny relaksu i pobycia w swoim własnym towarzystwie.

#19 SZUKAJ ZNAJOMYCH POZA PROGRAMEM

Nie zamykaj się na znajomości z osobami, które nie są au pair :)  Może uda Ci się poznać ludzi w szkole? Na imprezie? Różnorodnie zawsze równa się ciekawie!

#20 ZADBAJ O ZDROWIE!

Moim zdaniem najważniejszy punkt tej listy. Zawsze stawiaj swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Nie "przeczekuj" roku, idź do lekarza, jeśli coś Ci dolega. Zdrowie mamy tylko jedno!

Czy wy macie jakieś inne rady? Dajcie znać w komentarzu!

Powodzenia au pairki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz